Од партали до богатство: Дивиот живот на најбогатиот Ром во светот Алфи Бест

Алфи Бест наскоро би можел да стане првиот ром милијардер во светот, откако неговото богатство се зголеми за 202 милиони фунти, како што е откриено во листата на богати на Sunday Times. Подолу ќе погледнеме во неговиот див живот.

Алфи Бест потекнува од скромно семејство и е роден во караван покрај патот во Лестер.

 

Но „бизнисменот од старата школа“ беше именуван во листата на богати на Сандеј Тајмс затоа што е на пат да стане првиот ромски милијардер во светот. Неговата нето вредност е неверојатни 947 милиони фунти (1,100,862 евра), а подолу ќе го погледнеме неговиот извонреден живот.

Од партали до богатство

Алфи (54) е роден во април 1970 година во сиромашно семејство и уште од мали нозе се очекувало да работи напорно.

Тој имал 10 години кога со татко му одел од врата до врата да продава работи и само две години подоцна го напуштил училиштето. Тој купувал и продавал автомобили и комбиња до својата 14-та година.

Алфи потоа прифатил работа во продавница за телефони заработувајќи 80 евра неделно – но 18 месеци подоцна имал 13 свои продавници во Лондон.

Зборувајќи за неговите претприемачки способности, тој рече: „Како човек немав друг избор освен да почнам од темел со практично ништо во банката и не многу повеќе во мојот заден џеб. Ги забележав мудрите зборови на големиот американски бизнисмен Ворен Бафет кој рече: „Идиот со план може да победи гениј без план“.

Но, на 17-годишна возраст, тој беше прободен со нож во раката во Волтамстоу, Лондон, а зборувајќи за Дејли Стар, тој покажа на лактот и рече: „Видете, тоа е трага од нож“.

 

Тој исто така рече дека бил удрен со метална прачка преку глава кога имал 22 години.

Сепак тој додаде: „Кога работите во сиромашна област и имате сиромашно потекло, за жал, тоа е нешто што се случува. И тоа не е само затоа што сме роми. Тоа се работи кои се случуваат во животот. Треба само да се справиш со нив и да продолжиш понатаму“.

Алфи – кој себеси се нарекува крал на караваните – ги продаде своите бизниси за мобилни телефони пред да стане сопственик на најголемиот домашен оператор за одмор и станбен парк во Европа.

Неговиот бизнис се нарекува Wyldecrest Parks и се состои од 91 парк во Велика Британија, Европа и Америка и има 16.000 жители.

Семеен живот

Алфи е во брак со својата втора сопруга Емили Џејн Бест, која се држеше настрана од очите на јавноста. Сепак, таа, наводно, го инспирирала да ги искористи неговите пари за да се здобие со голема империја на локации за мобилни домови.

Тој има 88.500 следбеници на Инстаграм, но ретко објавува слики од Емили.

Алфи има две деца, Алфи Јуниор и Елизабет. Неговиот син глуми во „My Big Fat gypsy Fortune“ во 2013 година и тој исто така се појави во „Absolutely Ascot“.

Тој е познат по тоа што продава скап накит на познати личности и го споделува својот раскошен начин на живот.

Ќерката на Алфи, Елизабет Бест, има помалку јавен профил од нејзиниот брат и е менаџер на паркот Wyldecrest.

Но, давајќи увид во нејзиното детство, таа за документарецот „Gypsy Billionaire“ изјави: „Пораснавме во парк, пораснавме учејќи и комуницирајќи и трошејќи време и воспоставувајќи односи со жителите. Ако некому му требаше нешто, ќе ни тропне на вратата, а понекогаш и ако нам ни требаше нешто, тие беа секогаш таму. Прекрасна средина за живеење и не можевме да посакаме подобро детство растејќи во парк“.

Брутална дневна рутина

Деловниот тајкун, кој исто така е сопственик на нелигашкиот Ист Тарок Јунајтед, потроши децении градејќи ја својата империја и претходно зборуваше ексклузивно за Дејли Стар за неговата немилосрдна секојдневна рутина.

Тој рече дека не постои „волшебна формула“ за неговиот успех, но рече дека е потребно крв, пот и солзи на конзистентна основа. Давајќи ни увид, таткото на две деца рече: „Јас навистина имам OCD. Сакам сè да е совршено“.

Тој работи по 15 часа во денот и станува во 6.45 часот и вози до неговата канцеларија или со своето Bugatti или Rolls Royce – во зависност од тоа како се чувствува.

Тој секој ден ги проверува своите 17 бизниси за да се увери дека сè оди во ред. „Имам рутина да го проверам секој бизнис што го имаме. Секој од тие бизниси има готовински тек и секој од нив има бизнис план. Ако се тргнат од тој план, ќе им се јавам. Ако нешто се појави, ќе ги посетам тие бизниси – без разлика дали ќе летам до нив со хеликоптер или дали ќе возам до нив“.

Каде е тој сега?

Алфи сега живее во Монако и изјави дека никогаш нема да се врати да живее во Британија. Тој живее во замок покрај пристаниште каде ја чува својата суперјахта од 10 милиони фунти.

Тој повеќе не плаќа данок на доход во Обединетото Кралство и поради тоа заштедува милиони.

„Точно е дека нема да плаќам персонален данок на доход со тоа што живеам во Монако, но сите мои компании сè уште се во Обединетото Кралство и затоа ќе плаќаат данок. Секогаш сум го плаќал мојот фер дел од данокот и ќе продолжам да го правам тоа. Единствената разлика што е овде во Монако е дека не плаќам персонален данок. Значи, кога ќе добијам дивиденда од моите компании, нема да има данок на доход за плаќање. Тоа веќе не е така во Велика Британија, ако си успешен бизнисмен, државата те казнува и доста ми е од тоа. Ме бркаа седум години и доста ми е од тоа“.

Related post