Sali MemedFebruary 2, 2019
x5544-gruevski-se-pojavio-pobegao-sam-preko-albanije-i-u-tirani-sam-trazio-politicki-azil.jpg.pagespeed.ic_.MHv-er6mXP.jpg

2min145

Palo duj masekija o nakhlutno Makedonijako premieri Nikola Gruevski phravdeste lafikerela baši piro azili. Ov avdive ko dendo intervju baši TV Sitel vakerela kaj zaruri sine te našel sebepi o džandipe kaj šaj te ovel mudardo ko phanlipe.

Angleder duj masekoja sine krisimo duj berš phanlipe baš i ćipota „TENK“ ja pendžardo sar čipota kote so lelja o vrda Mercedes savo leskiri mol sine 600.000 milje evrija.

Avdive vakerela kaj sine hazri te džal ko phanlipe salde o aktuelno premieri Zoran Zaev te mukhel sine i Makedonija sar so si. O Nikola Gruevski pućlo sar nakhlja i Makedonija thaj reslja ki Madžarska, ov vakerela kaj o drumo sine prekal i Albanija numa khanči pobut javer soske kamela i aktuelno raštra te rodel odova korkori.

O Nikola Gruevski vakerela kaj leskoro phanlipe thaj sar javerengo taro VMRO – DPMNE si sebei politikano progon taro SDSM majbut baši ikerdibe i vlast ko vasta thaj keribe skandalija. Ov obviningja e raštra kaj na džanela te kerel buti ko pošukar dživdipe e dizitnenge numa džanela salde te phandel .

Pučlo tari žurnalistka holjanela ja na pire nakhlutne amalenge baš lengere publik lafikeriba mujal leste, ova salde vakerela kaj opravdinela lengere stavija sebepi so arakhena pe ma te oven thaj ola da phanle.

Numa odova so si interesno koeskoro avgo intervju si kaj ov havljargja kaj isi šajdipe te iranelpe palem ki makedonija kana ka dikhen šajsarin baš odova.

O Nikola Gruevski sine premieri 11 berš ki Makedonija thaj pali leste isi panda ćipote kote si obvinimo. Pali leste o MVR mukhlja poternica, numa isi ole azili ki Mađarska. Panda koborka bešel thaj kana ka iranelpe kasikavel o vakti.


Sali MemedFebruary 1, 2019
ssssssss.jpg

1min75

Осум кандидати до сега се пријавиле на огласот на ВМРО-ДПМНЕ за трка на престојните претседателски избори. Од партијата официјално не ги откриваат имињата бидејќи велат електронски можеби аплицирал уште некој и ќе почекале уште некој ден. Тврдат сите кандидати ги исполнувале условите за да го трчаат претседателскиот маратон но кој ќе биде ќе се одлучува на конвенцијата во Струга на 16 ти февруари.

„Најдоцна до вторник ќе бидат соопштени имињата на кандидатите кои ги исполнуваат законските услови за кандидат за претседател на РМ. Сите кандидати кои ги исполнуваат условите ќе им биде обезбедено време и простор за презентација на нивната програма пред општинските комитети и членови во периодот од 60 до 16 февруари.“ – вели Владо Мисајловски ВМРО-ДПМНЕ.

Влатко Ѓорчев беше првиот кој соопшти дека ќе се кандидира за шеф на државата и во телефонски разговор за ТВ 24 вели дека ќе присуствува на конвенцијата и ја очекува поддршката од делегатите. Во јавноста како еден од најсилните кандидат на опозициската партија се спомнува и името и на професорката Гордана Силјановска Давкова, а за својата кандидатура јавно се изјасни и Филип Петровски. Во меѓувреме пак од Владејачката СДСМ информираат дека најверојатно недела или понеделник на Извршен ќе ги разгледуваат кандидатурите а на трети март делегатите ќе ја донесат финалната одлука. Во недела или понеделник се чека и одлуката за предвремени парламентарни избори.

Како кандидати за претседатели од Бихаќка во јавноста се спомуваат имињата на Радмила Шеќеринска, Никола Димитров, Стево Пендаровски Оливер Спасовски. Собранискиот спикер Џафери пак вчера на брифингот со новинарите рече дека тој лично нема претензии да се кандидира за шеф на државата но на прашање што ако му биде понудено тоа од страна на коалициските партнери во власта ДУИ и СДСМ не одговори. Само го изнесе неговиот став дека легитимно право е ДУИ да излезе со свој кандидат, но во игра се и опциите на консензуален со СДСМ па дури и консензуален со останатите партии од албанскиот блок опција на која сериозно размислуваат и од Алијансата на Албанците па и Беса. Во насока на тоа дали со претседателските избори треба да има и предвремени парламентарни денеска во изјава за медиумите амбасадорот на Франција во Македонија Тимоние рече дека сепак има поважни работи од тоа и најдобро е работите да се одвиваат според природните текови.

„Има поважни теми од ова, најважно е во моментот добро да се завршат претседателските избори и начинот на кои ќе се одвиваат,“ – вели Кристијан Тимоние Амбасадор на Франција во Македонија.

Одлуките на европските дипломати пак различно ги толкуваат и двете најголеми партии. Од најголемата опозициска партија пак тврдеа дека межународните експерти не се противеле на нивните аргументи за предвемени избори. Нивната иницијативата за распуштање на собранието се уште чека да се најде на собраниска седница.На неа потпишани се 33 пратеници а отсуствуваат потписите на Даниела Рангелова, Илија Димовски, Никола Поповски. Собранискиот спикер Џафери пак и вчера рече дека нема да ја стави на дневен ред додека не се постигне политички договор.


Sali MemedFebruary 1, 2019
Zoran-Zaev-bukjarno-sostanok-2-24vakti-1.png

1min365

Отпишување на застарените долгови за струја на  200.000 семејства кон ЕВН во вкупен износ од 110 милиони евра, најави денеска премиерот Зоран Заев на трибина во Охрид.

„Постои волја од Владата, ЕЛЕМ и ЕВН да избришеме долгови за струја во вкупен износ од 110 милиони евра на 200.000 граѓани и семејства. Разгледавме ситуација за стари долгови за струја до 2006 година за 200.000 семејства и граѓани кои се заглавени во вакви лавиринти на извршители и блокирани сметки. Овие денови сме во длабоки преговори, волјата денеска можам слободно да ја соопштам, кога правно формално ќе го потпишеме договорот јавно ќе соопштиме. Но, волјата од Владата за преземање на своите дејствија е нотирана, и од ЕЛЕМ како партнер во производството на струјата е потврдена, и волјата на ЕВН како приватна компанија исто така е потврдена. Намерата е да избришеме долг на граѓаните од 110 милиони евра. Тоа се огромни пари и ќе биде големо олеснување за граѓаните. Сите мерки коишто ги спроведуваме се во насока на било кој начин да вбризгаме пари кај граѓаните“, изјави Заев.

Тој најави и интерес на странските инвеститори за вложување во Македонија

„Можам да најавам  уште нови 17 странски инвестиции во вредност од над 150 милиони евра со отворање повеќе од 4.500 нови работни места, што ќе доведе до побарувачка на работна сила, а со тоа и раст на платите. Повеќе од 70 милиони евра од Буџетот годишно се за поддршка на инвестициите во индустријата преку повеќето фондови и поддршка на стопанството“, кажа Заев.


Sali MemedFebruary 1, 2019
SLIKA.jpg

1min1647

Состојбата во МВР целосно е надвор од контрола, а доказ за тоа е инцидентот во Шуто Оризари. Од јавноста се кријат и премолчуваат детали за учесниците и нивните мотиви, со што се отвора сомнеж дека повторно пресудна во целиот случај ќе биде политиката, а не правото, изјави Орце Ѓорѓиевски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

„Смешните и паушални објаснувања на Оливер Спасовски се трагедија сами по себе. Прашањата што ја интересираат јавноста се следни: Дали напаѓачите врз полициските службеници биле исто така полициски службеници. Дали е точно дека меѓу приведените има полициски службеници од Шестата управа? Дали тие се легитимирале, односно дали службено постапувале или, како пак што милува Оливер Спасовски да каже, само приватно? Што барале таму нападнатите полициски службеници во возило без регистарски таблички? Дали е пронајдено нешто во тоа возилото? Зошто сите овие информации се кријат од јавноста и од жителите во Шуто Оризари? Зошто, наместо полицијата да се бори против криминалот, оружјето го насочува меѓу себе?“, рече тој.

Превземено од макфакс


Sali MemedFebruary 1, 2019
samka-ibraimovski.jpg

1min825

Пратеникот од Партијата за целосна еманципација на Ромите, Самка Ибраимовски денеска на прес-конференција изрази жалење за инцидентот што се случи деновиве во Шуто Оризари и побара од МВР да даде одговор што навистина се случило, а притворените Роми да бидат пуштени од притвор и да се бранат од слобода или да се стават во домашен притвор.

-Бараме од Внатрешната контрола на МВР да утврди што навистина се случило таа вечер во Општина Шуто Оризари и што луѓето, кои се познати како ненасилни и мирољубиви, ги натера на неконтролирано однесување, што на крај заврши за жал, и со примена на сила врз, во тој момент за нив, наводни грабнувачи на деца, рече Ибраимовски.

Со цел да не се случи ескалирање на ситуацијата, а по следење на заканите на ФБ, тој побара од МВР да распореди мобилна полициска станица во Шуто Оризари со 24-часовна активност, формирање на полициско одделение и создавање услови за отворање полициска станица во општината, која вели брои околу 30.000 жители.

Повеќе во следниот линк од прес конференцијата на пратеникот Ибраимовски.

 


Sali MemedFebruary 1, 2019
bajramovska-640x379.jpg

1min1588

Народниот правобранител има оформено предмет по сопствена иницијатива по добиените сознанија дека се случил настан во кој имало обиди за грабнување деца во општина Шуто Оризари, и дека полициски службеници биле претепани поради сомнение дека станува збор за грабнувачи, како што наведуваат граѓаните во таа општина, истакна денеска заменик-народниот правобранител Васка Бајрамовска – Мустафа.

 

Таа посочи дека направиле увид во полициската станица и доставиле дописи до МВР.

– Нашите сознанија говорат дека во тек се постапки кон лицата кои го извршиле насилството и за утврдување на основаноста на дојавите или пријавите дека има исчезнато лице од причина, што според МВР, досега нема ниту една пријава дека некој пријавил исчезнато лице. Бараме и целосно испитување на причините за присуството на полициските службеници надвор од службеното време во вечерни часови во такво возило без регистерски таблички. Останува МВР да го испита случајот и да ни ги достави целосно информациите што ги бараме, додаде Бајрамовска – Мустафа.


Sali MemedJanuary 29, 2019
Oliver-1280x799.jpg

1min1804
Работиме на целосно расчистување на синоќешниот настан во општина Шуто Оризари, изјави денеска министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски.

„Повредени се двајца полициски службеници кои во тој момент не биле на работа, туку приватно биле во Шуто Оризари по претходна дојава дека се случуваат наводни киндапирања на деца во општината. Дојавата ја добиле по ’Фејсбук’, а досега нема пријава за таков настан“, изјави министерот за внатрешни работи.

Вчера на улицата Индира Ганди биле нападнати полициски службеници кои не биле на должност. Тие со возило пристигнале и биле претепани од страна на жителите во населбата.

„Инцидентот се случил кога малолетничка, наводно, видела дека непознати лица насилно внеле женско лице во комбе, но не знаела за кого станува збор. Тоа му го кажала на возрасен маж, кој пријавил во полиција. Се собрала поголема група граѓани и во тој момент наишло возило во кое имало три лица, од кои двајца полициски службеници од Полициската станица Чаир, кои не биле на работа. Насобраните ги нападнале лицата што биле во возилото и тие се пренесени во болница за укажување лекарска помош“, соопшти МВР вчера.

Со полициските службеници што не биле на работа во возилото имало уште едно лице на 39-годишна возраст. Двајца од нив добиле тешки телесни повреди и биле пренесени во Градската општа болница „8 Септември“ и комплексот клиники „Мајка Тереза“. Трите лица се од Долно Блаце.Bašo Amenge


Grupa taro terne Roma intelektualcija, novinarija, web dizajnerija, tehničarija, montažerija thaj javer personali savo so isilen baro iskustvo ki piri buti rodingje te keren nesto nevo ko mediumsko internet than ki Makedonija. Palo beshiba ko sostanok taro timi taro 24vakti.mk angjape decija kaj ko akava momenti falinela jek romano web tv portali savo ka nudinel pravilno, kvalitetno, informacija baši o Roma. Adaleske formiringape o www.24vakti.mk  ko adava sostanok čivgjem akala celija thaj pričine soske te formirina o jekutno romano web tv portali 24vakti.mk

24Vakti © Copyright 2015 – 2019, Sa o nijamija si protektirime