Sali MemedAugust 12, 2020
5.jpg

1min75

Prekal o havljarina taro o organizatori akaleske tradicionalno festivali „Roma Truba fest“ o Samet Salievski thaj o KUD  Rushid Shakir ka ikerel pe ko 27 avgusti  2020 bersh startea taro 19:00  o ari .

Sar sako berš akava da oleskiri lokacia si o Ploštadi ko Kumanovo. Trujal so ka len than terne talentirime pleh orkestaria isi havljarina kaj odoja rakj ka oven thaj buteder specijalno misafiria.

Aso dži akanutne havljarina odoja rakj sar specialno misafiria than ka len em o Orkestar Kočani, O orekstar taro Uska Kan Kanturov, Orkestari tari Kemi Asanov, Nukiš Bend, em o pendžđardo em megapopularno orkestar taro Džambo Agušev.

Dikhen pobuter ko TIESER koj ka ovel misafirija prvicna oficijalna…

РОМА ТРУБА ФЕСТ 2020

РОМА ТРУБА ФЕСТ 202027август, Плоштад – Куманово – 19:00 час.Организација:КУД Рушид Шакир – КумановоПретседател Самет Салиевски Директен пренос на 24ВАКТИ——————————————ROMA TRUBA FEST 202027 avgust, Ploshtad – Kumanovo- 19:00 oariOrganizacija : KUD Rushid Shakir – KumanovoPresidenti Samet SalievskiLive stream ko 24VAKTI

Posted by 24Vakti on Tuesday, August 11, 2020

 

 

 


Sali MemedAugust 3, 2020
-ох.jpg

1min91

разничниот продолжен викенд го преполни Охрид со туристи од целата земја, но донесе и  неодговорно однесување и непочитување на протоколите.

По социјалните мрежи масовно се споделуваа слики и видеа од преполни плажи и кафулиња, каде се гледа дека нема простор да се одржува безбедно растојание ниту пак се носат маски.
„Слободен печат“ пишува дека за журките на Градиште се поднесени две пријави.

 

„Во овој продолжен викенд, заедно со колегите од Скопје и од одделението во Гостивар, со петнаесет инспектори направени се 75 надзори во 2 дена. На подрачјето на Охрид имаме 2 кривични пријави по членот 206 од Кривичниот Законик конркетно за журки во Градиште, на плажите два и три. На подрачјето на Струга во кафуле покрај Дрим постапивме, но наидовме на попречување па полицијата се вмеша во случајот и се преземаат дополнителни мерки”, велат од Пазарниот инспекторат одделение Охрид, за „Слободен печат“.

За масовните собири реагираше и министерот за здравство Венко Филипче, кој напиша дека лежалката од плажа лесно може да се замени со болнички кревет, бидејќи вирусот не е на

одмор.

 


Sali MemedAugust 3, 2020
image-126192.jpg

1min125

Трговскиот центар „East Gate“ кој е дел од мултифункционалниот проект „Skopje East Gate“ се очекува првите посетители да ги има во соктомври или ноември следната година  за кога е планирано негово отворање. Ова беше соопштено на потпишувањето договор за заокружување на финансиската конструкција.

Трговскиот центар кој се гради  на местото на поранешниот Скопски Саем ќе биде најголем во регионот. Најавено е дека ќе ја има најголемата „Зара“ во регионот на површина од 4.700 метри квадратни

 


Sali MemedJuly 14, 2020
9aed9a20-5586-4f84-b645-d7b422152129.jpg

1min110

Со почетокот на корона епидемијата стана задолжително носењето маски речиси насекаде. Во продавница, во банка, во трговски центар, на пазар, па дури и во автомобил доколку не се возите сам во возилото

Голем дел од возачите се навикнаа маските да ги оставаат на автомобилот за да им бидат веднаш при рака кога ќе влезат во возилото.

Но, лекарите предупредуваат дека тоа е лоша навика бидејќи постои опасност од други врсти на инфекции.

Се штитиме од Ковид но сите носиме и микроорганизми кои остануваат на маските и повторно можат да се вдишат, советува д-р Предраг Кон.

 

vesnik


Sali MemedJuly 13, 2020
nnhg.jpg

1min155

Модните дизајнери брзо се вклучија во борбата против ковид-19 и преку дизајнирањето маски заработуваат многу пари. Други ја искористија ситуацијата за да го искажат своето политичко мислење, па може да видите и маски со национални знамиња и пораки. Денес, маските откриваат многу за личноста што ги носи. Но, и оние што не носат маска испраќаат јасна порака дека се неодговорни, несоработливи и дека не можете да сметате на нив.

1. Смешна маска
Ако веќе мора да се носи маска, тогаш нека биде интересна – така мислат луѓето кои секогаш имаат позитивен став кон животот.

2. Зелена маска
Обична зелена маска купена од аптека носат луѓето кои се сигурни, приспособливи и одговорни.

3. Шарена маска
Луѓето кои секој ден успеваат да носат маска во склад со гардеробата што ја носат, заслужуваат многу пофалби. Овие луѓе се грижат за својот изглед и успеваат да го извлечат максимумот од секоја ситуација.

4. Детски дезен
Маските со пораки се интересни, но ако сте возрасни и носите маска со детски дезен, тоа значи дека сте незрели. Ова е особено точно за луѓето кои имаат неколку вакви маски и ги менуваат секој ден. Од друга страна, ако некој има една таква маска што ја добил како подарок, за него не важи оваа карактеристика.

5. Дизајнерски маски
Без разлика дали се оригинални или кинески, често можете да видите луѓе како носат маска со натписот на некој бренд. Овие личности се „модни робови“.

 

studenti


Sali MemedJuly 13, 2020
uygun-fiyatli-iyi-klima-nasil-secilir.jpg

1min220

Топлите денови не можат да се замислат без клима уред. Тој го разладува приватниот и работниот простор и ви овозможува дневните активности да ви поминат полесно, а сонот навечер ви трае подолго и без прекин.

Но, освен што може да ви го разлади одредениот простор, важно е да знаете дека со помош на клима уред може да го прочистите просторот и да направите да мириса убаво.

За да биде исполнет со мирис просторот во кој секојдневно престојувате во летните денови, без користење на миризливи свеќи или апарати кои се приклучуваат во струја – може да искористите неколку парчиња хартија, секако во комбинација со клима уред.

Како со помош на клима уред да го исполните домот со омилениот мирис од природата

Под отворот од кој струи ладен воздух на клима уредот, со помош на самолеплива трака залепете парче хартија кое претходно сте го натопиле со омиленото етерично масло (не треба да се претера со тоа).

Струењето на воздухот и мирисните ноти ќе се шират низ просторијата. Може да си изберете мирис по желба, а доколку сакате опуштена атмосфера во вашиот дом, тогаш ве советуваме да изберете етерично масло од лаванда.

Исто така, важно е да знаете дека воздухот ќе ја прочисти просторијата доколку искористите еукалиптус и нане, додека пак сите етерични масла ќе придонесат во подигнување на расположението.

 

Извор:skopje24


Sali MemedJuly 8, 2020
Ponteo-svadba-1100x550-1.jpg

1min112

Комисијата за заразни болести не даде зелено светло за организирање на свадби и веселби во угостителските објекти.

Заклучокот е дека не се створени услови за организација на ваквите настани со оглед на моменталната епидемиолошка состојба која се манифестира со зголемен број на потврдени случаи на Ковид-19.

Министерот за здравство Венко Филипче вчера изјави дека за една недела ќе се донесе соодветна одлука за организирање на свадбите.

„Претставници на организацијата ХОТАМ побараа да се организираат свадби. Се разгледуваа протоколите коишто тие ги предлагаат, меѓутоа заеднички беше заклучено дека треба да помине уште најмалку една недела, што значи дека за една недела ќе се донесе соодветна одлука за организирање на свадбите“, наведе Филипче.

Минатата недела Владата дозволи да се организираат концерти на отворено со преполовен капацитет, задолжително носење маски на сите гости и продавање карти онлајн за да не створаат гужви на билетарниците.

 


Sali MemedJune 20, 2020
uploads_thumbs_resize_800x420_427282.jpg

1min105

Jekh medicinsko sestra sine ko dejstvo na alkohol vozinga cela 11km ko avtopat ki sprotivno nasoka,

Medicinska sestra Ema Dejvis ki policija priznanga deka pila vino pret te besel ko vrda Polo hem poslem te vozinel ko avtopat M4 te dzal peske kere pase ano Kardif ko Vels.

Medicinsko sestra kerela buti ki bolnica basho mentalno sastipa priznanga pi greska.

Ema tani osudimi ano 12 masek opstestveno korino buti hem paricna kazna taro 920 funte.

Bari sreka tani so i mati Ema ko piro vrda na kerga ni jek nesreka ko drumo vozindor ki sprotivno nasoka.

Source:Kanal5

Senat Elez

 


Sali MemedJune 18, 2020
rasimmm.jpg

1min97

Srpsko ministeri bashi torgovija hem turuzam Rasim Lajik ko agor taro predizborno miting kO Novi Pazar, rupinga upral i publika so sine angla leste.
o Lajik, ko parlamentarna izborija so ikerelpes akava kurko ki Srbija prvo lela zalet hem poslem rupinga upral ki publika.

O video taro xedi-metal perfomansi o Lajik odma siringapes ko socijalna mreze.

 

Senat Elez


Sali MemedJune 12, 2020
.jpg

1min130

Откако најавија неколку игри кои ќе се појават во наредните две година за новата конзола, дојде време и за тоа што сите го очекуваа.

Сони го претстави Плеј Стејшн 5, а освен стандардната верзија, претставена е и дигитална верзија, која во суштина е истата конзола само без читач за дискови.

Совршениот дизајн со бела надворешност ги воодушеви љубителите на минималистичкиот дизајн, и е голем чекор напред во однос на претходната генерација на од овој уред,

Што се однесува до дигиталната верзија од конзолата, таа едноставно е неопходна во денешно време, бидејќи веќе одамна ретко кој купува физички копии од видео игрите.

Цената за овој уред се уште не е објавена. Сепак на Твитер се појави информација дека на Амазон оваа конзола ќе се продава по цена од 599 фунти.

Цената за овој уред се уште не е објавена. Сепак на Твитер се појави информација дека на Амазон оваа конзола ќе се продава по цена од 599 фунти.,Bašo Amenge


Grupa taro terne Roma intelektualcija, novinarija, web dizajnerija, tehničarija, montažerija thaj javer personali savo so isilen baro iskustvo ki piri buti rodingje te keren nesto nevo ko mediumsko internet than ki Makedonija. Palo beshiba ko sostanok taro timi taro 24vakti.mk angjape decija kaj ko akava momenti falinela jek romano web tv portali savo ka nudinel pravilno, kvalitetno, informacija baši o Roma. Adaleske formiringape o www.24vakti.mk  ko adava sostanok čivgjem akala celija thaj pričine soske te formirina o jekutno romano web tv portali 24vakti.mk

24Vakti © Copyright 2015 – 2019, Sa o nijamija si protektirime