Sali MemedJanuary 30, 2019
sOVET-NA-RODITELI-1280x723.png

1min1274

Денеска во просториите на Оу Браќа Рамиз и Хамид, советот на родители од ова училиште имале средба со преставници од полициската станица Чаир. На состанокот се разговараше за актуелната ситуација во Шуто Оризари и наводите за киднапирање на деца од оваа општина.

Според полициските службеници за случувањата за киднапирање на деца дсега нема пријавено дека некое дете е изчезнато со кое се докажува дека треба да имаат распит врз осноа на пријава од родител или друго лице. Се додека нема пријавено таков случај се уште нема распит за наводни киднапирања на деца, но во исто време будно ја седат ситуацијата на терен.

Исто така на состанокот се разговараше и за начините како околу обезбедувањето на децата на самото училиште како и родителската грижа  на самите деца.

Според Советот на родители и Полицијата обезбедени се сите услови за нормален тек за одржување на училишна настава во Оу Браќа Рамиз и Хамид.

Со кое апелираат родителите да ги донесат своите деца на редовна настава

Повеќе во видеото превзеено од РОМАПРЕС


Sali MemedJanuary 30, 2019
mvr.jpg

1min2449

Се очекува во текот на денот полицијата да ја продолжи истрагата за да ги обезбеди другите осомничени за овој случај.

Двајца од тројцата претепани биле полицајци од полициската станица Чаир облечени во цивил. Едниот од нив е во сериозна здравствена состојба.

Локалните жители помислиле дека сакаат да киднапираат деца па ги претепале.

Изјавил Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски


Sali MemedJanuary 29, 2019
Oliver-1280x799.jpg

1min1804
Работиме на целосно расчистување на синоќешниот настан во општина Шуто Оризари, изјави денеска министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски.

„Повредени се двајца полициски службеници кои во тој момент не биле на работа, туку приватно биле во Шуто Оризари по претходна дојава дека се случуваат наводни киндапирања на деца во општината. Дојавата ја добиле по ’Фејсбук’, а досега нема пријава за таков настан“, изјави министерот за внатрешни работи.

Вчера на улицата Индира Ганди биле нападнати полициски службеници кои не биле на должност. Тие со возило пристигнале и биле претепани од страна на жителите во населбата.

„Инцидентот се случил кога малолетничка, наводно, видела дека непознати лица насилно внеле женско лице во комбе, но не знаела за кого станува збор. Тоа му го кажала на возрасен маж, кој пријавил во полиција. Се собрала поголема група граѓани и во тој момент наишло возило во кое имало три лица, од кои двајца полициски службеници од Полициската станица Чаир, кои не биле на работа. Насобраните ги нападнале лицата што биле во возилото и тие се пренесени во болница за укажување лекарска помош“, соопшти МВР вчера.

Со полициските службеници што не биле на работа во возилото имало уште едно лице на 39-годишна возраст. Двајца од нив добиле тешки телесни повреди и биле пренесени во Градската општа болница „8 Септември“ и комплексот клиники „Мајка Тереза“. Трите лица се од Долно Блаце.


Sali MemedJanuary 29, 2019
kuco.jpg

1min2794

Avdije o dizjakoro sherutno ki komuna Shuto Orizari Kurto Dudush izjavaja dzi ko sa o zasegnime strane te shaj te oven vozdrzime thaj smirime te shaj te na vazdenpe tenzije sebepi eratutne nastanija ki komuna Shuto Orizari kote sine incidenti thaj nekobor manusha ratvarkerde.

Dela Apel ko smirenost hem te adzikerelpe istraga tari po Policija thaj te vaydelpe mashkar etnikane tenzije..

Pobuter diken ko  Video


Sali MemedJanuary 29, 2019
mvr.jpg

1min1260

Портпаролот на МВР, Тони Ангеловски, во изјава за Алсат рече дека полицијата ги презела сите мерки и работи за расчистување на вчерашниот инцидент во Шуто Оризари во кој беа повредени тројца полицајци.

Според полицискиот билтен вчера попладне малолетничка тврдела дека видела како непознати луѓе насилно внеле женско лице во комбе, по што вечерта се собрале група револтирани граѓани кои нападнале возило кое било управувано од полицајци кои не биле во тоа време на должност.

 


Sali MemedJanuary 29, 2019
BeFunky-collage-15-1280x657.jpg

1min1229

Парадоксот останува сеуште отворен и неразјаснет и аналогно на тоа се поставуваат следните прашања:

  1. Доколку се најдени киднаперите на децата во Шуто Оризари, а МВР тврди дека се нападни полицајци, дали тоа наведува дека и службени лица се вмешани со целиот случај со киднапираните ?
  2. Доколку не се најдени киднаперите во Шуто Оризари, дали сеуште постои загриженост и место за паника дека сеуште може да се случи немил инциденти?

Толпата од граѓани во Шуто Оризари сеуште се во исчекување на официјални информации за вчерашниот настан. Министерството за внатрешни работи сеуште го истражува случајот а повредените лица се наоѓаат во хоспитализирана состојба. Во текот на денешниот ден, МИА известува дека еден од нив е пуштен на домашно лекување додека другите двајца се задржани во скопските болници.

Социјалните мрежи вријат од коментари и вината ја насочуваат кон државните институции за нивната неажурност.

Во текот на денешниот ден, родителите сеуште испаничени но најмногу помалите деца. Во двете основни училишта во Шуто Оризари “Браќа Рамиз и Хамид“ и “26 Јули“, посетеноста на учениците беше многу мала. Речиси во секое одделение по 5 до 10 ученици.

Основното училиште “Браќа Рамиз и Хамид“ денес повикува на состанок од Советот на родители на кој една од точките на дневен ред ќе биде и безбедноста на учениците во училиштата.

Но има и друга приказна во целиот случај а ја потврдува и МВР дека во текот на последните неколку дена сеуште нема пријава за исчезнато и киднапирано дете. Дали ова можеби доведува до прашање дали тензијата е бесполезна и непотребна и дали и кому му одговара ваквата ситуација.


BajramRamadanJanuary 29, 2019
Rom-Romi-Obedineti-od-Makedonija.jpg

1min1267

Почитувани сограѓани на општината Шуто Оризари,

Најнапред дозволете да Ви честитаме на храброста и солидарноста која ја покажавте кон заштита на нашите најмили деца.

Со ваквиот чин придонесовте кон вистинско алармирање и сериозно третирање на овој и како сериозен проблем во нашата единствена ромска општина Шуто Оризари.

Нашата сплотеност без разлика на етничката, верската и политичка припадност доведува до алармирање на овој проблем и соодветно третирање на истиот, со цел да не се повтори ваквиот чин, без разлика дали во нашата или во некоја друга општина.

Децата се нашето најголемо богаство и ова богаство која е нашата иднина должни сме сите заеднички и сплотено да го чуваме и браниме од сите зла од модерното општество во кое живееме.

Се надеваме и очекуваме дека тоа што се случи вчера е доволен индикатор надлежните институции да го зголемат нивото на безбедност и особено присуство на полицијата во школите и градинките, со цел да се нормализираат работите и намали паниката и стравот кој што е присутен кај секој еден родител, во овој тензичен и сензитивен период.

Само на таков начин ќе покажеме дека грижата за нашите најмили е на прво место.

Со почит,
Политичка партија
Роми Обединети од Македонија – РОМBašo Amenge


Grupa taro terne Roma intelektualcija, novinarija, web dizajnerija, tehničarija, montažerija thaj javer personali savo so isilen baro iskustvo ki piri buti rodingje te keren nesto nevo ko mediumsko internet than ki Makedonija. Palo beshiba ko sostanok taro timi taro 24vakti.mk angjape decija kaj ko akava momenti falinela jek romano web tv portali savo ka nudinel pravilno, kvalitetno, informacija baši o Roma. Adaleske formiringape o www.24vakti.mk  ko adava sostanok čivgjem akala celija thaj pričine soske te formirina o jekutno romano web tv portali 24vakti.mk

24Vakti © Copyright 2015 – 2019, Sa o nijamija si protektirime